Hallituksen kokous 15.6.2016 klo 18

Kylätalo Mietola

Pöytäkirja

1.  Läsnäolijoiden toteaminen ja kokouksen avaaminen

Päätös: Puheenjohtaja Sari Kantonen avasi kokouksen klo 18:04. Paikalla todettiin olevan:

Sari Kantonen (pj), Sari Salonen, Anna Jalkanen ja Tuula Keskitalo

2.  Laillisuuden ja päätösvaltaisuuden toteaminen

Päätös: Ottaen huomioon edellä mainitut paikalla ovat hallituksen jäsenet, sekä 9.6. ja 14.6. Vakka-Suomen Sanomissa julkaistun kokouskutsun, kokous todettiin laillisesti kokoon kutsutuksi ja päätösvaltaiseksi.

3.     Edellisen kokouksen pöytäkirjan läpikäynti ja hyväksyminen. Lisäksi päätetään pöytäkirjan tarkistuksen määrä-ajasta

Päätös: Edellisen kokouksen pöytäkirja hyväksyttiin. Pöytäkirjan tarkistus seuraavaan kokoukseen  mennessä.

4.    Tavastila cup -järjestelyt

Päätös: Pyritään aktiivisesti informoimaan ja mainostamaan tapahtumaa. Tällä hetkellä 3 joukkuetta ilmottautunut. Kahdeksan joukkkuetta asetetaan tavoitteeksi. Lista joukkueiden nimistä toimitetaan etukäteen Tuulalle sähköpostilla ja osallistumismaksu kuitataan allekirjoituksella maksun yhteydessä. Tämä on jo 8. Tavstila cup, ensimmäinen pidettiin v. 2009. Sari hakee palkintopytyn. Buffetti: Sari S keittää kahvit. Teltan pystytys 1 tunti ennen, aloitetaan klo 08:30. Anna Jalkanen tuo peräkärryn, johon kannetaan teltta ja pari pöytää sekä grilli. Sari S. ottaa mukaansa jo tänään telttakankaan. Tarjoiluna lihapiirakka ja ryynimakkara, ketsuppi, sinappi, paperia. Juomatölkkejä/pulloja fanta, sprite, pepsi. Anna tuo kylmäkalleja, pillimehut lapsille. Mahdollisesti joku makeinen, tikkari tai lakritsipatukka, Tuula ottaa pakkasesta voisilmäpullat, jotka jäivät talviriehasta. Näillä näkymin järjestäjiä ei riitä oheistoiminnan vetämiseen, koska Sari K ei pääse paikalle. Jos ehdotettu minigolf-lyöntikisa toteutetaan, vetäjän tulee noutaa mailat valmiiksi Matkavirvokkeelta tai punttisalilta. Hemmo lupautunut juontamaan. Tuomarit valitaan toisista joukkueista. Tulokset merkitsee ylös Markus, varalla Anna. Sari K. muistuttaa Hemmoa kentän ruohon leikkauksen ja rajojen vetämisen järjestämisestä kunnan kautta. Punttisalin wc käytettävissä.Maununpoikien varastosta löytyy pillejä. Tapahtuman lopuksi pallojen kerääminen ja kentän siivous mahdollisista roskista. Buffetin lähelle roskasäkki.

5.  Yhdistyksen kotisivut

Päätös: Annalla ja Sari S.:llä blogikirjoitusvastaa, raakaruokakurssista tulossa juttu Sari Raimorannalta.

6. Kyläyhdistyksen stipendin saaja tänä vuonna, pidetäänkö kriteerit samoina

Päätös: Kielenosaajaa ei erottunut porukasta, joten valittiin tänä vuonna liikunnallinen Valtteri Vilola stipendin saajaksi. Päätettiin pitää kielenosaaja pääkriteerinä, tarvittaessa liikunnallista voidaan varavalintakriteerinä

7.   Jääkiekkokaukalon pohjatyöt

Päätös: Rahoitus ei vielä varmistunut, hakemus meni aikataulussa. Kunnalta tarvitaan lainaksi laser-korkeusmittari. Soraa ei tarvita. Työ olisi hyvä tehdä kesällä, jotta ehtii kuivahtaa ja painua. Metrin päähän kaukalon reunasta pääsee kaivurin kauhalla. Reunimmaisen metrin tasoitukseen tavitaan talkooväkeä ja lapiot. Rahoituksen varmistuttua päätetään ajankohta. Jos säät eivät suosi työn tekemistä, siirretään se seuraavaan kesään.

8.   Kylätalo Mietolan viitoitus

Päätös: Etupuolelle tarvittaisiin  Kylätalo Mietola-kyltti esim.tieviitan näköinen, kiinnitettäisiin olemassa olevaan tolppaan. Kirjastolle tarvittaisiin oma kyltti, kunta ei ole näitä ollut halukas järjestämään. Kokoustilan nimikyltiksi Yhdistysten tila ainakin porraskäytävän oveen. Ohjeeksi kulku sisäpihan kautta. Ulko-oveen Yhdistysten tila ja Kudonta. Selvitellään vaihtoehtoja. Yhdistysten yhteistä rahaa käyttämättä 150 e kadunvarsitalkoista. Oli ajateltu käyttää tilojen sisustamiseen Mietoisten vanhoilla kuvilla.

9. Avoimet kylät tapahtuman kooste

Päätös: Lehdessä oli lyhyt juttu. Yksityiskohtaisempaa koostetta tullaan kokoilemaan kuun vaihteessa. Kunnanedustajat ja Jethro paikalla. Ruokatarjoilu oli maistuvaa. Annika Heikola kunnanedustajana esitteli bussissa 1 tonttitarjontaa, siinä 15 hlö, 2 bussissa 8 hlöä. Kokemuksena havaittiin ettei pop up tapahtumissa ennakkoilmottautuminen toimi. Huolilla oli melonta, Asemalla nokipannukahvit laavulla, Karjalassa koulut avoinna, Laajoella oma tapahtumansa kirpputoreineen ja kesät eatteriesittelyineen. Mahdollisesti yksityiskohtaisempi juttu Vakka-Suomen sanomiin. Ajankohtana tapahtuman sijoittuminen Avoimet kylät-päivään hyvät ja huonot puolensa.

10.Hankerahoitus Suomen 100-vuotisjuhlavuoden kunniaksi toteuttaviin projekteihin; ideointia

Päätös: Seuraava Kylien neuvottelukunnan kokous tulossa syksyllä. Ehdotuksena joka kuukaudelle jotakin vuorollaan, jolloin kylät (11 kpl) pääsisivät tutustumaan ja käymään toistensa luona. Seuraavassa neuvottelukunnan kokouksessa olisi hyvä esitellä joku valmiiksi ideoitu malli. Talvikuukaudet eivät yhtä haluttaja , oma yhdistyksemme voisi osallistua talviriehalla. Poistettaisiin päällekkäisyyksiä tapahtumien ajankohdissa 1 tapahtuma /kk. Myös neuvottelukuntaan osallistumattomat yhdistykset saisivat  järjestää halutessaan omat tilaisuutensa. Myös kunnan järjestämiä tilaisuuksien ajankohtia olisi hyvä välttää. Talviriehan varasuunnitelmana esim. ruskaretki Vasikkahakaan.

11. Muut esille tulevat asiat

Päätös: Uusi kiinteistöpäällikkö Petri Jaarto, johon voi tarvittaessa olla yhdistyksen asioissa yhteydessä. Jaanalle tilitetään viestintäviraston laskut, Annalle kamerasta.
12. Seuraavan kokouksen ajankohta ja kokouksen päättäminen

Päätös: Seuraavan kokouksen ajankohdaksi päätettiin  17.8.klo 18 Kylätalolla ja kokous päätettiin klo 19:34.

Anna Jalkanen, sihteeri                                                           Sari Kantonen, puheenjohtaja

Pöytäkirjan vakuudeksi

Allekirjoitus ja päiväys

Pöytäkirjan tarkistajat:

Mietoisten Kirkonseudun Kylät Ry

Advertisement

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s