Pöytäkirja Hallituksen kokous 31.8.16 klo 18

Kylätalo Mietola

 1. Läsnäolijoiden toteaminen ja kokouksen avaaminen:
  • Kokous avattiin klo 18:09. Paikalla Sari K., Anna J, Marica Santanen, Tuula Keskitalo
 2. Laillisuuden ja päätösvaltaisuuden toteaminen: Todettiin kokous  päätösvaltaiseksi
 3. Edellisen kokouksen pöytäkirjan läpikäynti ja hyväksyminen: Hyväksyttiin viime kokouksen pöytäkirja.
 4. Tavastila cup -tapahtuman yhteenveto:
  • Tuula Keskitalo esitteli tapahtuman tulot ja menot. Yksi joukkue ei peruuttanut, eikä tullut pelaamaan. Muuten toteutus ja olosuhteet olivat jälleen erinomaiset tapahtumassa.Teltta repesi tuulessa, mutta se saatiin korjattua 60 e hintaan paikallisella ompelijalla.
 5. MynäLife kuulumiset:
  • Hankkeessa osallistuttu la 13.8 Mynämäen Laurin markkinoille yhteisteltalla Ravakan kanssa. Sää ei paras mahdollinen, mutta iltapäivän puolella jo kirkastui. Vilkasta keskustelua ja tulevan suunittelua käytiin ja MYNÄlife -lehteä jaettiin. Lehti on kaikkien haettavissa mm. kirjastoista. Hanke päättyy vuodenvaihteeseen ja ennen loppuraportin aloittamista on vielä tulossa mm. ilmakuvaklippejä kunnan/kylien eri osista sekä some -koulutustilaisuus MYNÄlifen fb- sivujen jatkotoimintaa ja ylläpitoa silmällä pitäen.
 6. Jääkiekkokaukalon pohjatyöt hankkeen eteneminen:
  • Päätös: Otetaan kaukalon kunnostustyö Vesa Saloselta, 600e tähän varattu kunnalta anotuista talkooavustuksista, työ tehdään syyskuun aikana. Varaudutaan yhdistyksen omin voimin tuona viikonloppuna lapiotalkoisiin reunojen käsittelemiseksi.
 7. Villasukkakerhon ajankohta syksyllä 2016, tiedotus, ohjaaja:
  • Päätös: Kerhon voisi toteuttaa yleisenä käsityökerhona. Aktiivista ohjajaa ja alulle panijaa ei toistaiseksi löytynyt. Kerhoajatus jätetään hautumaan.
 8. Kyläilta syyskaudelle 2016, kyläsuunnitelman päivitys:
  • Päätös: Kyläsuunnitelma katkolla v. 2017. Tapahtuman voisi toteuttaa avoimena tilaisuutena. Muita yhdistyksiä toivotaan mukaan. Muiden yhdistysten voimavaroista tai projekteista yhdistyksellämme ei ole tällä hetkellä selvää käsitystä. Esille tuli myös ensi vuoden 2017 Suomen 100-v juhlavuoden kunniaksi järjestettävät yhdistystapahtumat. Asemanseudulla idea vanhan juna-aseman hyväksikäytöstä tapahtumassa. Rahaa 100-v juhlatoimintaa varten pitää kohta hakea, tavoitteena joka kuukaudelle oma tapahtuma kylien eri yhdistysten toteuttamina.
  • Sari Kantonen ehdotti omaksi 100-vuotis juhlatoiminnaksemme some-koulutusta Kylätalolla yli 65-vuotiaille. Tähän ohjaajaksi lupautunut Tiina Nuortimo. Kunnalta haettavissa rahaa, joka kohdennetaan yli 65-vuotiaisiin.
   1. Päätös: oman yhdistyksemme panos on some-koulutus yli 65-vuotiaille.
   2. Toisena ehdotuksena kunnalle lähtevään hakemukseen tulee yhdistysten yhteisenä toimintana perinteisen kuusijuhlan järjestämisestä Maamiesseurantalolla, jonne kutsutaan lasten isovanhemmat, jotka eivät mahdu lasten koulujen joulujuhliin. Rahaa pitää hakea kunnasta perjantaihin 2.9. mennessä. Pj Kantonen kertoi lisäksi kaupunkien maalaiskuntalaistumisesta ja että asenteessa on tehty korjausliikettä, enää ei tyrkytetä syrjempien seutujen asukkaille kaupunkikeskustojen palveluja.
 9. Muut esille tulevat asiat:
  1.  Salivuoron anominen Tavastilan koululta. Päätös: luovutaan toistaiseksi maanantain salivuorosta tarpeettomana. Kansalaisopisto järjestää latinotanssikurssin Tavastilan koululla torstaisin.Salivuoroa voidaan tarvittaessa anoa myöhemmin, jos sellaiselle ilmenee tarvetta.
  2. Kylätalon kyltit ja viitoitus tien varteen tekstillä ”Kylätalo Mietola” ja ulko-oveen tekstillä ”Kudonta” ja ”Yhdistysten tila”. Varattu tähän 150 e. Kylätalon viitan voisi kiinnittää jo olemassa olevaan tolppaan. Ulko-oveen ruuvattavat kyltit lisäksi.
  3. Anna osallistuu huomenna Yhdistysklinikan ohjausryhmän kokoukseen Laitilassa, johon terveiset Mynämäen paikallisesta toiminnasta, kylien neuvottelukunnan toiminnasta, jossa kokouksiin osallistuvat luottamushenkilöt tuovat tietoa omiin yhdistyksiinsä, toimii foorumina ja edunvalvontajoukkona, ollut vaikuttamassa mm. kyläkoulujen jatkumiseen.
 10. Seuraavan kokouksen ajankohta ja kokouksen päättäminen: Seuraava kokous 28.9. klo 18 Kylätalolla. Tavoitteena päättää kyläsuunnitelmapäivän ajankohta ja mahdollinen oheisohjelma. Kokous päätettiin klo 19:18.

 

Anna Jalkanen, sihteeri                                           Sari Kantonen, puheenjohtaja

 

Mietoisten Kirkonseudun Kylät Ry

 

Advertisement

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s