Pöytäkirja Hallituksen kokous 28.9.16 klo 18

Kylätalo Mietola

 1. Läsnäolijoiden toteaminen ja kokouksen avaaminen
  • Kokouksessa todettiin olevan Sari Kantonen pj, Anna Jalkanen sihteeri, Sari Salonen ja Markus Ylis-Junttila. Kokous avattiin klo 18:04.
 2. Laillisuuden ja päätösvaltaisuuden toteaminen
  • Todettiin kokous laillisesti kokoonkutsutuksi ja päätösvaltaiseksi, kokous ilmoitettu Vakka-Suomen sanomissa 23.9. ja 27.9.
 3. Edellisen kokouksen pöytäkirjan läpikäynti ja hyväksyminen
  • Hyväksyttiin edellisen kokouksen pöytäkirja.
 4. Kenttien kunnostustyöt, minigolfin talviteloille laitto
  • Päätös: Jääkiekkokaukalon kunnostustyöt alkavat näillä näkymin ensi viikolla, Sari K. pyytää edeltävästi kunnasta jonkun avaamaan lukon. Beach-kentän ja minigolfin talvivarastointi sovittiin tehtäväksi talkoilla 9.10. klo 9. Haravat mukaan.Samalla jääkiekkokaukalon reunojen viimeistely lapiovoimin tarvittaessa.
 5. 100-vuotistukihakemus kuulumiset
  • Päätös: Kylien neuvottelukunnan yhteinen hakemus ”Kyläkimara” on kuntaan tehty, osa kylistä vielä pohtii osallistumismuotoaan. Tapahtumissa marraskuussa 2016-joulukuu 2017 aktivoidaan yli 65-vuotiaita ikäihmisiä kulttuuri- ja liikuntatapahtumiin osallistumista. Yhteiskuljetuksia tullaan järjestämään tapahtumiin.
 6. Somekoulutus 4.10. Kylätalolla
  • Päätös: Ravakan hanke, yhdistyksistä ilmttautuneita kiinnostuneita toistaiseksi vähän, epävarmaa toteutuuko. Kysytään vielä yhdistysedustajia mukaan esim. talviriehaan osallistujista.
 7. Kylien neuvottelukunnan kuulumiset
  • Päätös: Viimeisin kokous syyskuun alussa Kalelan seudun kylien luona.V-S- kylien facebooksivuilla tiedotetaan ajankohtaisista asioista. V-S kylien syysretki tulossa 1.10., suuntautuu Hämeeseen. Neuvottelukunnan kokouksissa vuosikello käytössä. Yhdistysten yhteystietojen päivittäminen ei ole kunnasta käsin organisoituvaa, vaan ne ovat yhdistyksen omalla vastuulla. Päivittämään pääseen http://yhdistystieto.fi/. 10.6.2017 seuraava Avoimet kylät -päivä.
 8. Kyläilta syyskaudelle 2016 ajankohdan ja oheisohjelman päättäminen, kyläsuunnitelman päivitys
  • Päätös: Sote-uudistuksen lähestyessä omia vaikutuskanavia tarvitaan palvelujen turvaamiseksi paikallisesti, kyläsuunnitelma on tässä hyvä työkalu. Seuraava suunnitelma tarvittaisiin tulevalle 5 vuoden kaudelle. Tavoitteeksi voitaisiin asettaa tällä erää ideointi-ilta suunnitelman päivittämiseksi. Sari Kantonen ehdotti Eija Elorantaa kyläillan vetäjäksi. Mahdollista lähteä uudelta tyhjältä pöydältä suunnittelemaan uutta, koska kaikki kyläyhdistyksen omat suunnitellut hankkeet on nyt toteutettu. Hyviä ideoita muiden yhdistysten kanssa yhteishankkeena on vielä kesken. Kyläsuunnitelma löytyy osoitteesta http://www.ravakka.fi/files/1199/TOIMENPIDETAULUKKO_MietoinenVALMIS.pdf. Tähän tarvitaan uusia ideoita ja toteutumattomat pitäisi poistaa. Ajankohdaksi ehdotetaan Elorannalle ma 21.11. tai  ke 23.11, alustavasti paikaksi suunniteltiin Paloasemaa. Päivitetyn version voisi jakaa ennen kyläiltaa kutsun yhteydessä herättämään ihmisten kiinnostusta päästä vaikuttamaan näihin asioihin.
 9. Muut esille tulevat asiat
  • Päätös 1: Otetaan kokouskutsussa käyttöön myös sähköposti, johon liitetiedostona asialista ja linkki kotisivuille.
  • Päätös 2. Yhdistyksen yhteystietojen päivittäminen otetaan vuosikokouksen yhteydessä rutiinipykäläksi, tulee kerran vuodessa tarkistettua sivulta http://yhdistystieto.fi/
  • Kylätalon kyltit ovat nyt valmiita ja ne asennetaan sään salliessa paikoilleen.
  •  Sari K. kertoi PED-projektista (palvelut, elinkeino ja demokratia) ja kumppanuusverkostosta kuulumisia Helsingin kokouksesta.
 10. Seuraavan kokouksen ajankohta ja kokouksen päättäminen
  • Päätös: Seuraava kokous suunniteltiin pidettäväksi torstaina 27.10. klo 18 Kylätalolla, aiheena Kyläillan markkinoinnin suunnittelu esim. A5 paperilapun jakaminen talouksiin ja kyläsuunnitelman päivitystä. Kokous päätettiin klo 19:34.

Anna Jalkanen, sihteeri                                Sari Kantonen, puheenjohtaja

 

Mietoisten Kirkonseudun Kylät Ry

Advertisement

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s